Kakovostna pitna voda

Vodo iz pipe vam pogosto postrežejo celo v gostinskem lokalu, ko denimo naročite skodelico kave, ob vinu, hrani in podobno. V toplih in vročih dneh so vam v mnogih slovenskih mestih na voljo tudi javni pitniki z naravno pitno vodo.

Kakovost pitne vode se po Sloveniji sicer precej razlikuje, saj je razpredenih preko tisoč vodovodnih sistemov. Voda v mestih je ponekod bolj kakovostna kot tista na podeželju. Je pa veliko slovenskih pitnih vod trdih, torej imajo večje vsebnosti neškodljivega vodnega kamna. Zastrupitve z vodo, ki se odražajo v diarejah in želodčnih težavah, so izjemno redke, vendar do njih lahko pride.

Zlasti po obilnih deževjih odsvetujejo pitje vode iz pipe, saj utegne biti kalna. V teh primerih javnost opozarjajo preko medijev.

Mineralna voda in voda iz plastenk

Če želite raje uživati vodo v plastenkah ali steklenicah, je izbor v slovenskih trgovinah in lokalih širok. Naj izpostavimo le dve gazirani zdravilni vodi, ki imata velik mednarodni sloves. To sta Radenska tri srca in Donat Mg. Prvo mineralno vodo prodajajo po skoraj vseh gostinskih lokalih, Donat Mg je razširjen nekoliko manj.

Hrana

V Sloveniji ne morete dobiti hrane, ki je pridelana iz gensko spremenjenih organizmov, saj so ti prepovedani tudi drugje po Evropski uniji. V Sloveniji je na tržišču največ hrane, ki je bila pridelana na slovenskih kmetijah. Na njih je vse bolj razširjeno organsko oziroma ekološko kmetovanje.

Poreklo vseh živilskih proizvodov, ki se prodajajo v Sloveniji, je odtisnjeno na embalaži izdelkov.

Gostinski lokali, ki ponujajo hrano, morajo zadostiti visokim higienskim standardom pri njeni pripravi, zato je odveč skrb o oporečnosti hrane. Zastrupitve s hrano so zelo redke.